Finalists announced 2012 Electrolux Appetite for Excellence

Electrolux Appetite for Excellence Awards 2012 finalists are decided and the shortlist reveals the best and brightest culinary stars of each state. This elite selection of young chefs, waiters and restaurateurs will continue through the competition to be judged by a panel of judges made up of Australia’s hospitality heavyweights.

The Electrolux Appetite for Excellence 2012 finalists are:

Electrolux Australian Young Chef Finalists (in alphabetical order)
 Adrian Winoto (Demi Chef, Essence Restaurant, Jupiters Casino, Townsville QLD)
 Benjamin Wallace (Sous Chef, Longrain, Melbourne VIC)
 Jay Lee (Chef de Partie, Mosaic Restaurant, Westin Sydney, Sydney NSW)
 Joshua Gertig (Commis Chef, Hilton Adelaide, Adelaide SA)
 Kah-wai Lo (Chef de Partie, Hare & Grace, Melbourne VIC)
 Matthew Bugeja (Chef de Partie, Becasse, Sydney NSW)
 Michael Fox (Head Chef, Henry and the Fox, Melbourne VIC)
 Michael Demagistris (Executive Chef, Sorrento Golf Club, Sorrento VIC)
 Nick Street-Brown (Head Chef, Coast Restaurant and Bar, Hervey Bay QLD)
 Richard Spencer (Junior Sous Chef, Beaufort St Merchant, Highgate WA)
 Richmond Rodrigues (Apprentice Chef, Hilton Cairns, Cairns QLD)
 Sarah Knights (Sous Chef, Uccello, Sydney NSW)
 Stewart Wesson (Head Chef, Culinetic, Adelaide SA)

Electrolux Australian Young Waiter Finalists (in alphabetical order)
 Alexander Tuckett (Asst Restaurant Manager, Pilu at Freshwater, Sydney NSW)
 Christopher Sarandis (Sommelier, The Marquis, Adelaide SA)
 Christopher Rose (Sommelier, glass brasserie, Sydney NSW)
 Damien Byrne (Sommelier, Grossi Florentino, Melbourne VIC)
 Guy Barker (Manager, The European, Melbourne VIC)
 James Audas (Head Sommelier, BLACK by Ezard, Sydney NSW)
 Michael Bascetta (Attica, Melbourne, VIC)
 Nic Wright (Waiters, The Burlington Bar & Dining, Crows Nest NSW)
 Pierre-Etienne Geoffroy (Assistant Manager, Jacques Reymond Restaurant, Melbourne VIC)
 Shaun Eto (Senior Waiter, Icebergs Dining Room, Bondi NSW)
 Simone Spicer (Senior Waiter, Pei Modern, Melbourne VIC)

Electrolux Australian Young Restaurateur National Finalists (in alphabetical order)
 Amelia Birch (The Book Kitchen, Surry Hills NSW)
 Daniel Wilson (Huxtable Restaurant, Fitzroy VIC)
 Justin Markos (Utopia @ Waterfully Gully, Waterfall Gully SA)
 Katrina Birchmeier (Garagistes, Hobart TAS)
 Peter Harrington (Sage Restaurant, Braddon NSW)
 Rebecca Lines (Bar H, Surry Hills NSW)

The young chef and waiter finalists will be competing for a coveted place on an all-expenses-paid produce tour through the Australian Capital Territory and Southern New South Wales. En route they will meet the passionate producers behind the outstanding quality meat, seafood, fruit and vegetables enjoyed in the country’s best restaurants. Every entrant has the opportunity to participate in a one day skills workshop later in the year with food educators and winemakers.

In addition, all participants will receive expert knowledge, guidance, further education and mentorship along the way as they compete for the ultimate prize of being named the 2012 Electrolux Australian Young Chef, Electrolux Australian Young Waiter and Electrolux Australian Young Restaurateur with a truly amazing prize pool.

Tags: ,

Comments for this article

No comments yet.

Leave a Reply